So Apparently, We’ve Been Eating Apples All Wrong

The traditional method of eating around “the core” seemed to create a sizable amount of waste. In fact, after doing a mass and volume test, we concluded we were seemingly throwing away anywhere from 15 to 30% of every apple. If you live by the ‘apple a day’ motto, then apples priced at $1.30/lb. will set you back $137 year, with a waste of $42.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s